Capela romano-catolica Giroc

Svabii banateni, prin cuvantul Giroc inteleg o comunitate infloritoare unde pana in 1944, locuiau 69 de familii de svabi banateni.
In anul 1956, Parohia romano-catolica Timisoara III-Elisabetin preia administrarea pastorala a comunitatii din Giroc si atunci viata spirituala de aici se invioreaza.
Sfintele liturghii erau celebrate pana in 1971, in casa familiei Stelnner.
In iarna anului 1955, catolicii din Giroc au discutat cu P. Lukas si P. Karolus, parohia Elisabetin, despre construirea unei biserici romano-catolice in Giroc.
Dupa trecerea mai multor ani in care nu s-a sarbatorit hramul bisericii, in anul 1957 s-a sarbatorit din nou.
Hramul bisericii este "Nasterea Sfntei Fecioare Maria".
In 21 februarie 1971, a luat fiinta primul consiliu parohial, sub conducerea lui P. Lukas SDS. In anul 1971 este binecuvantata capela - "biserica" - cum le placea localnicilor sa spuna.
Dupa recenta renovare, la data de 16 septembrie 2017, a fost sfintita capela, avand ca motto:
"Vom merge cu bucurie in casa Domnului!" (Ps 121,1)
Sfanta Liturghie se celebreaza in fiecare duminica, la orele 13,00.
Album Foto